İnternet Üzerinden Yapılan Hakaret ve Tehditin Tespiti ve İspatı

İnternet Üzerinden Yapılan Hakaret ve Tehditin Tespiti ve İspatı

Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya ortamlarının çoğalması ile sosyal hayatın büyük bir bölümü de internete taşınmış oldu. Bu durum aynı zamanda suçların da işlendiği yeni ortamları oluşturdu. İnternet üzerinden yapılan hakaret ve tehdit inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu suçların işlenmesi kolaylaştığı halde ispatı maalesef zorlaştı. İşte bu durumda da Türkiye Noterler Birliği’nin E-Tespit sistemi imdadımıza yetişiyor.

     Günümüzde internet üzerinden yapılan hakaret ve tehdit inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu suçların işlenmesi kolaylaştığı halde ispatı maalesef zorlaştı. Suç işlenmiş olan internet sayfası ya da sosyal medya şirketi ile yazışmalar bile sonucu değiştiremez hale geldi. İşte bu durumda Türkiye Noterler Birliği’nin E-Tespit sistemi imdadımıza yetişiyor.

     Eğer size de internet üzerinden herhangi bir sosyal mecra vasıtasıyla (facebook, twitter, whatsapp, instagram vs.) hakaret edilmişse ya da tehdit edilmişseniz öncelikle suçların ispatı için Türkiye Noterler Birliğinin E-Tespit sayfasına girerek Yeni Tespit bildiriminde bulunmanız gerekecektir.

     TNB E-tespit uygulaması ile internetten hakaret ve tehdit içeren sayfaların, yine internet ortamında yer alan tüm yayınların ve indirilebilen dosyaların tespitini yapabilirsiniz. Sistem 7/24 hizmet verecek şekilde kurulmuştur, ancak işlemin kesinleşmesi için mesai saatleri içinde seçtiğiniz bir noterliğe başvurarak tespit tutanağını hazırlatmanız gereklidir. Bu sistemde videolar oynatılma anında tespit edilememektedir ancak 5MB’ı geçmeyen ve indirilebilir olan videolar sistem tarafından kayıt altına alınabilir.

     Tespit işlemi yapmak için kimlik bilgilerinizi sisteme girişte yazmanız gerekmektedir. Kimlik bilgilerinizin yanlış olması durumunda sistem, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra size tespit yapma olanağı vermeyecektir. Bu sistemden tespit edeceğiniz internet sayfaları ve indireceğiniz dosyalar TNBBS’de kayıt altına alınmaktadır, Bu belgelere tespit işlemi sonrası internet üzerinden erişilemeyecektir. Erişim ancak noterlik tarafından olacağından belgeleri alabilmek ve tespit işlemini geçerli hale getirmek için mutlaka bir noterlikten e-tespit tutanağı hazırlatmanız gerekmektedir.

     Tespit işlemi sonucunda sistem tarafından bir ‘Başvuru Numarası’ üretilir. Bu numara noter huzurunda işlemin tamamlanması açısından önemlidir. Bu bilgi size hem ekranda gösterilecek hem de e-posta adresinize iletilecektir. Yazdığınız e-posta adresinizin doğru ve sürekli kullandığınız bir adres olması önemlidir.

     Tespit işlemi sonucunda çıkan belgeler kullanılarak noter huzurunda tutanak hazırlanırken tespit edilen görüntü sayısı ve varsa indirilen dosyaların boyutuna göre, noterlik tarifesi üzerinden ücretlendirme gerçekleştirilecektir.

     Tespit tutanağının e-belge olarak hazırlanmasını ve tespit tutanağının bir KEP adresine gönderilmesini istiyorsanız tutanak hazırlama işlemi başlamadan belirtmelisiniz.

İnternet üzerinden hakaret ve tehdit suçlarının tespiti için E-Tespit işlemi nasıl yapılır?

internet Üzerinden Hakaret ve Tehdit

     Türkiye Noterler Birliği’nin yukarıda görüntüsü yer alan sayfasında “Yeni Tespit” bölümünü tıklayarak internet üzerinden hakaret ve tehdit suçunun noter vasıtasıyla tespiti işlemine başlamış olursunuz. Devamında açılacak sayfada Noterlik Bilgi Sistemi (e-hizmetler) Sahiplik ve Kullanım Hakları ile Şekline İlişkin Bildirim Ve Kullanıcı Taahhütnamesi’ni göreceksiniz, işleme devam edebilmek için işbu taahhütname şartlarını kabul etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu aşamada “Kullanım Koşullarını okudum, onaylıyorum.” butonunu işaretleyiniz ve devam kısmını tıklayarak işleme devam ediniz.

   internet Üzerinden Hakaret ve Tehdit       Devam kısmını tıkladığınızda karşınıza aşağıda yer alan ekran görüntüsü çıkacaktır. Ekran görüntüsünde yer alan tüm boşlukları eksiksiz olarak doldurunuz.

     Tüm alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra “Giriş” bölümünü tıklayınız, ve aşağıda yer alan ekran görüntüsünde yer alan boşluğa öncelikle tespit yapmak istediğiniz internet sayfasının anasayfa adresini yazınız. (www.twitter.com, www.facebook.com vs.)

     Tespit yapacağımız internet sayfasının adresini girdikten sonra “Tespite Başla” butonuna tıklayınız. Tespit yapacağınız internet adresinin anasayfası uygulamanın standart bir tarayıcısında açılacaktır.

     Tespit  uygulaması  üzerinde  açılan  internet  tarayıcıda  gezinmek,  klavye girişlerinde bulunmak ve tespit işlemine başlamak için öncelikle ilk girilen ana sayfanın ekran görüntüsünün  alınması gerekmektedir, devamında ise internet sayfası içinde gezinerek farklı sayfaları açabilirsiniz. İnternet sayfasında fare ile gezinilebileceği gibi ekran görüntüsünde görüldüğü gibi oklarla da hareket edilebilir. Sosyal medya hesapları için de sitedeki hesabınıza ya da profilinize giriş yaparak hesabınızın içerisinden ya da haricen suç içeren linki bularak ve ekran görüntüsünü alarak E-tespit işleminin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz.

     Aynı internet sayfası üzerinde “Ekran görüntüsü tespit et” düğmesi ile birden fazla ekran görüntüsü kaydedilebilir. Tespit  edilen  görüntüler  alanında;  görüntü  üzerine  tıklanarak kaydedilmiş  ekran  görüntüsünün  resmi açılabilir,  yanındaki  çöp  simgesine  tıklayarak silinebilir. Tespit edilen ilk ana sayfa ekran görüntüsü silinemez.

     İnternet sayfası üzerinden tespit için ek dosya indirilebilir. İndirilen dosya formatına göre tespit uygulamasına  kaydetme  yöntemi  farklıdır.  Bazı  dosyalar  direk  bağlantıya  tıklanarak indirilebilir ancak bazı dosyaları özellikle kaydetmek gerekmektedir. Örneğin; “.pdf” formatındaki dosyaları indirmek için öncelikle dosyayı kaydetmek gerekir.

     İndirilen  dosyalar  “İndirilen  dosyalar”  alanında  kaydedilir. Belli   bir   dosya   boyutunu geçmeyecek şekilde birden falza ek dosya indirilebilir.  İndirilen dosyalar yanındaki çöp simgesine tıklayarak silinebilir.

     Tespit işlemi tamamlandıktan sonra, “Belge Oluştur” düğmesine basarak tespit belgesi oluşturulur, ve aşağıda yer alan ekran görüntüsü belirir.

     Artık tespit belgeniz oluşturulmuştur. İsterseniz ‘Noterlik Başvurusu Yap’ düğmesine tıklayarak işlemi tamamlamak istediğiniz noterlik için başvuruda bulunabilir, (Not: Bu seçenek için mutlaka bir noterlik seçmelisiniz) ya da ‘Tamam’a tıklayarak Tespit Başvuru Numaranız ile herhangi bir noterliğe giderek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

     “Noterlik Başvurusu Yap” butonunu tıklayarak randevu alabilir, işlemi Islak İmza ya da E-İmza ile imzalayabilirsiniz. Böylelikle bu tespitinizi noter vasıtasıyla da fiziki hale getirmiş olmaktasınız. Artık işbu tespiti suç duyurusunda ve tazminat davasında kullanabilirsiniz.